Güngen İnşaat ve Ticaret Ltd. Şti 1957 yılından bugüne uzanan inşaat müteahhitliği alanında birikimi olan bir kadro tarafından 1970 yılında kurulmuş ve o günden bu yana da endüstriyel inşaatlar ağırlıklı olmak üzere yurtiçi ve dışında çeşitli taahhütler yerine getirmiştir.

Kurucu ortakların taahhüt olarak ifade ettikleri Afyon çimento fabrikası ve Bursa çimento fabrikası inşaatları gibi projelerin yanında Amerikan ordusu mühendislik grubuna ( TUSEG) ait Samsun, Batman, Trabzon, Ankara-Bayrak ve Gemlik-Şahintepe üs inşaatları taahhütlerini üstlenen ilk Türk Müteahhit firması olmuş ve bu projeleri başarı ile tamamlamıştır. NATO’ya ait Balıkesir, Ankara-Mürted, Balıkesir ve Malatya-Erhaç Havameydanı inşaatları taahhütlerini gerçekleştirmiş. Ayrıca Türkiye nin ilk yurtdışı Müteahhidi olarak ülkemiz müteahhitlerine yeni ufuklar açmıştır.

1970 yılından bu yana da İnegöl’de İstaş( Sunta fabrikası) ,Kentaş ( Mensucat Boyaları Fab.) , Karaman’da ( Bumas Bulgur Fab.), TEK Soma Eğitim Tesisleri 1. ve 2. kısım inşaatları, Sümerbank Bozüyük Seramik Fabrikası İnşaatı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Petrol Depolama Tesisi İnşaatı, Irak’ta Abu Ghraib Sulaması ve İskandariye Sulaması inşaatlarında arazi ıslahı ve tesviyesi işlemlerini gerçekleştirmiştir.

80′ li yıllarda F.F.K İş Merkezi, İstanbul Çubuklu Konutları, Eskişehir Göçmen Konutları, o dönemde yaptıkları bazı üst yapı işleri idi.

İstanbul’un ana arteri üstündeki E5-Sefaköy Köprülü Kavşağı ve Yan Yolları, Eyüp Demirkapı Kavşağı ve Çevre Düzenlenmesi, İstanbul Avcılar da yapıldığı yıl itibari ile İstanbul’un en büyük köprülü kavşağı olan Ambarlı Köprüleri 90’lı yıllarda yapılan köprü ve yol işleriydi.

90’lı yıllarda bitirilmiş olan Tünel İnşaatları, İsale Hatları, Kollektör İşleri olarak Tuzla Tünelleri, Saadet Deresi Islahı, İstanbul Bakırköy ve Avcılar İsale Hatları ile Bakırköy İlçesi İçme Suyu İnşaatı işlerini sayabiliriz.

2000’li yıllarda yaptığımız başlıca alt yapı işleri olarak Büyükçekmece İsale Hattı, Sultanbeyli Atıksu Kollektörleri, Bağlarbaşı Köprülü Kavşağı ve Meydan Düzenlemesi, Beşiktaş-Çilekli –TEM Köprü Kavşağı ve Bağlantı Yolları, İstanbul Levent Sanayi Kavşağı İnşaatı, Eskişehir Ulusal Egemenlik Köprüsü ve Çevre Yolları, Eskişehir Satılmışoğlu Köprüsü , Eskişehir Çilem Köprü Kavşaklarını söyleyebiliriz.

Aynı dönemlerde üst yapı işleri olarak da İstanbul’un en büyük Terfi Merkezi olan Kıraç Terfi Merkezini, Sofya Investment Bank Merkez Binasını, Grup Şirketlerine ait; Konut, İş Merkezi ve Restaurant İnşaatlarını, Urla Atıksu Arıtma Tesisini, Saray Spor Kompleksi ve Hizmet Binalarını, Mersin Erdemli Spor Salonu, 7.Bölge Spor Salonu ve Lütfullah Aksungur Spor Salonu İşleri ile Irak Necef Bilim Şehri Villa İnşaatlarını sıralayabiliriz.